Z czego najlepiej uczyć się programowania?
Na początek pewnie każdemu przyjdzie myśl pójścia na kurs programowania, więc odsyłam do artykułu gdzie wyjaśniłem w skrócie tę kwestię. Pomijam dzisiaj kurs programowania i na własnym przykładzie rozwoju kariery deweloperskiej podaje ciekawe źródła wiedzy. Według mnie najlepszą formą nauki są płatne platformy i tutaj wymienię te najlepsze według mnie:
–codeschool.com – bardzo fajne miejsce gdzie znajdziemy podstawy programowania w wielu językach, oprócz filmów na których lektor tłumaczy zagadnienia, mamy dostęp do live kodowania i wykonywania ćwiczeń na bieżąco, bez których nie przejdziemy dalej ( przez co poniekąd zmuszamy się do sumiennego przerabiania lekcji co oczywiście działa na naszą korzyść),
–treehouse.com – podobnie jak codeschool świetne miejsce na zdobywanie wiedzy i podnoszenie umiejętności,
–udemy.com – dużo tematycznych kursów w niskich cenach ( np. po 25zł) , częste promocje.
Zalety korzystania z płatnych platform do nauki programowania:
– niska cena użytkowania ( dwie pierwsze wymienione przeze mnie około 30 dolarów miesięcznie tj. w porównaniu z kursem w szkole programowania naprawdę mało, a np. przez miesiąc możemy się tam wiele nauczyć),
-wiedza przedstawiana przez profesjonalistów , częste aktualizacje – przez co mamy pewność że uczymy się bieżących rzeczy,
– live coding – często jeśli nie rozwiążesz zadań, nie przejdziesz dalej ( ale możesz liczyć np. na podpowiedzi czy ponowne obejrzenie filmu instruktażowego ),
-dobre praktyki – na tych kursach znajdziemy również przykłady jak dany problem rozwiązać na wiele sposobów i podpowiedzi dlaczego akurat dany sposób jest najlepszy.
Wady:
-kursy uczą tylko solidnych podstaw ( nie wiem czy powinienem uznawać to za wadę, natomiast często po wykonaniu kompletnego takiego kursu czułem pewien niedosyt z faktu, że nie mogłem pójść dalej).
Youtube i książki do nauki programowania
Jeśli chodzi o youtuba polecam w szczególności Mirosława Zelenta (podstawy wielu języków programowania przedstawione bardzo klarownie i zrozumiale), coś bardziej zaawansowanego Traversy Media, WordPress – Jakub Jurkian.
Zalety Youtube:
-myślę że największą zaletą youtuba jest to że widzimy efekty live przedstawiane przez osoby prowadzące szkolenia,
-bardzo dużo można znaleźć filmów tematycznych tzn. potrzeba Ci zrobić slider, możesz w kilka chwil znaleźć film przedstawiający jak go wykonać.
Wady:
-coraz więcej filmów instruktażowych od osób, które wrzucają tam filmy tylko dla reklamy lub sławy.
Książki– uważam że literatura również powinna się tutaj znaleźć. Czasem jesteśmy zmęczeni już siedzeniem przed komputerem i możemy zrobić sobie pewną odskocznie. Polecam książki z helionu z serii 'rusz głową’ np. Programowanie w JavaScript Rusz głową! autorsta: Eric T. Freeman, Elisabeth Robson.
Największą zaletą książek jest ich ogólnodostępność i szeroki wybór ( oraz wiedza tam zawarta i choć nie wiecznie aktualna to wystarczy pomyśleć ilu świetnych programistów 'wychowało się’ bez platform, kursów, itp. ).
Strony internetowe tematyczne i dokumentacje techniczne do nauki programowania
Choć wymieniam to na końcu to jednak bez tego źródła wiedzy racja tego zawodu nie miała by bytu. Tak naprawdę gdy poznamy już postawy będziemy z dokumentacjami pracować codziennie. A jeśli chodzi o strony tematyczne to mam na myśli stronki typu:
–w3schools.com,
–jQuery Learning Center (https://learn.jquery.com),
–CSS-Tricks (https://css-tricks.com/).
Fora internetowe i kanały w mediach społecznościowych
Ze Stackoverflow.com możemy wyciągnąć naprawdę rzekę wiedzy i znaleźć rozwiązaia na masę problemów. Również grupy na facebooku i innych portalach mogą nam się przydać – ponieważ bardzo często znajdziemy tam pomoc oraz ciekawe artykuły, które nas mogą wiele nauczyć.

Polecam Udemy, ze wszystkich platform ma najwięcej treści, poradników i kursów w najniższych cenach, często także mają promocje ( z których żal nie skorzystać 😛 ).
Jeśli chodzi o cenę to jak najbardziej Udemy wygrywa. Ale jeśli chodzi o ilość kursów to muszę przyznać że zauważyłem taką opcje: kursów jest mega dużo i większość z nich ma dobre oceny. Ostatnio wykupiłem kurs z oceną 4 (na 5 możliwych) więc spodziewałem się czegoś na prawdę w miarę dobrego. Kurs okazał słaby jak nie wiem co, nudny, autor kursu sam nie wiedział co mówi, jąkał się, itp. Jak dla mnie kurs powinien mieć ocenę 1. Stąd taki wniosek mi się nasunął, że żeby ludzie po prostu wykupywali kursy, ich oceny są zawyżone. Kursów na Udemy jest mega dużo… Czytaj więcej »
Z tymi cenami to też różnie bywa, a szczególnie z promocjami. Zawsze gdy wchodzę na Udemy widzę u góry jakiś pasek z promocją typu: 'ostatni dzień niższych cen’ i odliczanie 😀 patrzyłem w pracy cenę, potem w domu i z telefonu w trybie incognito. Inne IP i inna cena, niestety.. Tak więc radzę kilka razy sprawdzić przed zakupem, być może uda nam się wyhaczyć kursy za niższą cenę 🙂
Też to Michał zauważyłam. Kupowałam kilkanaście kursów i robię za każdym razem tak jak Ty mówisz. Dzięki temu (taką mam nadzieję) zwykle kupuję po lepszej cenie.
A co sądzicie o książkach ?
Książki są okej, aczkolwiek przy tak szybkim rozwoju branży to bardzo szybko stają się nieaktualne. Myślę że lepsze są kursy online, zawsze można sprawdzić czy są aktualne lub po prostu wybrać te najnowsze..
Kurs kursem ale dobra literatura zawsze będzie się bronić. Poza tym warto sobie urozmaicać naukę.
Najlepiej klepać własne projekty i uczyć się próbując znaleźć rozwiązania na zagwozdki które spotykamy podczas projektu. Czy to kurs czy to książka uczy do pewnego momentu. Logicznego myślenia nie da się 'nauczyć’, można jedynie nabyć je doświadczeniem. Sam przez to przechodziłem i wiem, że co prawda po każdym kolejnym ukończonym kursie czułem że umiem coś tam więcej, ale nic tak nie uczy jak własna praktyka.
Najwięcej na ścieżce kariery dały mi własne projekty, te wymyślone przeze mnie jak i te, które robiłem dla innych za pieniądze. Dodatkowo motywacją była kasa..
średnio się z Tobą zgodzę. Żeby „klepać” własne projekty trzeba mieć chociażby silnie wypracowaną podstawową wiedzę, w przeciwnym razie strasznie długo schodzi z rozkminianiem prostych rzeczy. Najpierw silne podstawy wiedzy, potem własne projekty i rozszerzanie tej wiedzy na żywych przykładach.