Wtyczka All in One SEO Pack – recenzja, konfiguracja, opinie

Jak dobrze wiemy SEO jest nieodłączną częścią każdego serwisu internetowego, sklepu czy aplikacji. Prowadząc biznes internetowy dążymy do osiągnięcia jak największej popularności naszych serwisów – walcząc o najwyższe pozycje w wyszukiwarce. Aby nasz serwis był 'przyjaźniejszy’ pod względem SEO dla wyszukiwarek – potrzebujemy wykonywać na nim pewne działania. Jeśli Twoja strona, serwis, sklep czy blog jest oparty o system zarządzania treścią jakim jest WordPress – mamy do dyspozycji wiele rozwiązań aby te działania wykonywać.
Dzisiaj dokonam recenzji i przetestuję jeden z najpopularniejszych pluginów do SEO na WP jakim jest All in One SEO Pack.
Pluginów do SEO na WP jest bardzo dużo, jednak opierając się na swoim doświadczeniu z WP mogę śmiało stwierdzić że na rynku najpopularniejsze są dwa: nasz dzisiejszy temat na ruszcie – All in One SEO Pack i Yoast SEO Plugin.
Czym się różnią, który posiada więcej przydatnych funkcjonalności i który warto wybrać – czyli typowe porównanie tych dwóch największych konkurentów powstanie niebawem, bo jest to długi temat – na oddzielny post.

All in One SEO Pack – podstawowe informacje

Na dzień dzisiejszy plugin All in One SEO Pack ma ponad dwa miliony aktywnych instalacji co świadczy o jego ogromnej popularności. Przetłumaczony jest na 52 języki i oczywiście działa z najnowszą wersją WP. Od 2007 roku został pobrany ponad 50 milionów razy. Występuje w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Żeby najłatwiej przedstawić co oferuje nam ta wtyczka przejdziemy przez jej podstawową konfigurację.

Instalacja All in One SEO Pack

Instalacja pluginu jest standardowa – możemy skorzystać z podstawowej funkcji w panelu WP w menu po lewej stronie wybierając zakładkę:
Wtyczki->Dodaj nową, wyszukać plugin i zainstalować, bądź wrzucić wtyczkę przez serwer FTP. Po instalacji i włączeniu wtyczki widzimy w naszym menu nową zakładkę All in One SEO składającą się początkowo z czterech podzakładek:

Wtyczka All in One Seo Pack - po instalacji

Konfiguracja wtyczki All in One SEO Pack

Ustawienia ogólne:

  • kanoniczne adresu URL – możemy wybrać m.in. czy wtyczka ma dodać na całym serwisie kanonikale, czy w przypadku stronicowania mają być one ustawione na pierwszą stronę i czy chcemy mieć możliwość w każdym konkretnym poście ustawienia kanonikala np. na adres url innego postu,
  • dodanie wsparcia dla metadanych Schema.org,
  • funkcja logów ważnych zdarzeń – po jej zaznaczeniu plugin stworzy na serwerze plik i będzie tam wysyłał informacje mogące pomóc nam na przykład w debugowaniu błędów naszego WP.

Ustawienia strony domowej:
Mamy tutaj możliwość zdefiniowania tagów meta title i meta description dla naszej strony głównej.
Ustawienia meta title:
Pozwalające na zdefiniowanie konkretnych schematów dla meta title na naszym serwisie. W wersji darmowej możemy tutaj wybrać strukturę meta title dla:
strony głównej, pojedynczej strony (page), pojedynczego wpisu (post), stron kategorii, stron archiwów, dat archiwum, archiwum autorów, stron tagów, strony wyszukiwarki, opisu, strony błędu 404, stron z paginacją.
Przy nazwie każdej wyżej wymienionej części naszego serwisu mamy ikonkę informacji ze znakiem zapytania, która po kliknięciu pokazuje nam jakie dokładnie makro są obsługiwane dla danej sekcji.
Ustawienia dla typów treści:
Tutaj po zaznaczeniu każdego kolejnego typu treści wysunie nam się pole na wpisanie wybranej struktury meta title.
Sekcja pokaż ustawienia:
Domyślnie zaznaczone są wpisy i strony, ale możemy zaznaczyć spośród widocznych sekcji gdzie ma nam się wyświetlać etykieta z ustawieniami.
Etykieta składa się z dwóch zakładek – główne ustawienia i ustawienia dodatkowe dla mediów społecznościowych:

Etykieta w All in One Seo Pack 1

Etykieta w All in One Seo Pack 2

Weryfikacja Webmaster:
Pozwala na dodanie kodów weryfikacyjnych Google Search Console, Bing i Pinterest.
Weryfikacja Google:
Pozwala m.in. na dodanie profilu Google Plus (które już zostało zlikwidowane) czy kodu Google Analytics.
Ustawienia noindex:
Dzięki nim wtyczka automatycznie doda nam kod w head naszej strony blokujący robotom śledzenie naszej witryny. Mamy tutaj obszerny wybór sekcji i struktur naszego serwisu, który możemy zablokować dla botów.
Oprócz tej opcji, przy każdym wpisie i stronie możemy zaznaczyć samodzielnie wykluczenie tylko tego jednego pojedynczego elementu:
Etykieta w All in One Seo Pack 3
Opcje dodatkowe i słowa kluczowe:
Jest tu jeszcze kilka dodatków, z których raczej mniej się korzysta, m.in. wyłączenie obcinania meta title w przypadku, gdy jest za długi czy ustawienie, aby tagi były wykorzystywane jako keywordy.
Na końcu ustawień ogólnych mamy możliwość ich zapisania (po poprzednim uzupełnieniu), a także możliwość przywrócenia ustawień na domyślne jakie serwuje nam wtyczka.

Sekcja wydajność All in One SEO Pack

Mamy tutaj 2 podsekcje:

  • wydajność – gdzie możemy zmienić limit pamięci czy czas wykonywania zadania. W większości przypadków opcje te są regulowane po stronie serwera (np. przez naszego administratora),
  • status systemu – tutaj możemy dowiedzieć się informacji o naszym środowisku, między innymi wersję interpretera PHP, wersje WP, mySQL czy wersje zainstalowanych pluginów na naszym WP. Z sekcji wydajność zwykle rzadko korzystają zwykli użytkownicy WordPressa i wtyczki All in One Seo Pack.

Menadżer funkcjonalności All in One SEO Pack

Znajdują się tutaj niezbędne funkcję, które po włączeniu kolejno dodają do naszego menu podzakładkę:

  • mapa strony XML – zaraz po instalacji wtyczki ta podstawowa i bardzo ważna funkcja generowania map strony XML jest wyłączona. Po jej włączeniu pod adresem nazwadomeny/sitemap.xml będziemy mieć wygenerowaną sitemapę, którą możemy przesyłać np. do Google Search Console co prawdopodobnie przyspieszy indeksowanie naszych treści przez boty googla. W ustawieniach sitemapy XML All in One Seo Pack możemy m.in. wykluczyć z niej całe klasyfikacje czy pojedyncze posty po ID wordpressowym, ustawić częstotliwości i priorytety zawartości naszej mapy XML,
  • social meta – po aktywacji tej funkcjonalności możemy dostosować naszą witrynę do mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Pinterest – dzięki temu np. po publikacji naszego posta na facebooku, miniaturka z naszego bloga będzie prawidłowo zaciągana do FB,
  • robots.txt pozwoli zarządzać nam tym plikiem z poziomu panelu WordPressa – a nie poprzez np. FTP,
  • htaccess file – pozwala jak powyżej edytować plik z poziomu WP dzięki czemu możemy np. dodawać przekierowania 301 dla naszego serwisu,
  • importer i eksporter – pozwala na przenoszenie naszych ustawień SEO pomiędzy np. pluginami All in One SEO Pack a Yoast SEO.

Wersja Pro All in One SEO Pack

Funkcje:

  • zaawansowane wsparcie dla WooCommerce,
  • zaawansowane ustawienia dla kategorii wpisów, tagów i customowych taksonomii,
  • moduł SEO dla Video i Video Screencast,
  • dostęp premium do forum, supportu i bazy wiedzy.

Cennik:
Akurat na ich oficjalnej stronie trafiłem na promocję (chyba), której ceny wyglądają na dzień dzisiejszy następująco:

  • 68 dolarów (promocja z 136) rocznie za licencję indywidualną dla jednego serwisu,
  • 118 dolarów (promocja z 236) rocznie za licencję biznesową pozwalającą na instalację wersji PRO na maksymalnie 10 serwisach,
  • 559 dolarów (promocja z 1118) rocznie za licencję dla nieograniczonej liczby serwisów na których chcemy zainstalować wersję rozszerzoną.

Alternatywne pluginy dla All in One SEO Pack

  • Yoast SEO
  • The SEO Framework
  • SEOPress

Często sporo funkcji jaki oferują dedykowane wtyczki SEO dla WordPressa jesteśmy w stanie ustawić np. w naszym motywie czy Jetpacku.

Wordpress pluginy wtyczki obrazek
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Neo
Neo

Wtyczka ma swoje bugi i masę niepotrzebnych już funkcji. Na co komu pola konfiguracji od Google+?
Mikroschematy są niedopracowane, często plują błędami, wielokrotnie zgłaszałem uwagi do supportu…

Ram
Ram
W odpowiedzi do  Neo

Ja mam swoją skórkę na WordPressie wzorowaną na gotowcu i już od dłuższego czasu nie mogę dojść czemu włączenie bądź wyłączenie schemy w all in one seo nic nie zmienia. Po prostu to nie działa, debug nic nie pokazuje…

Rooni
Rooni

Brak wsparcia dla lokalnego SEO i choć w Yoaście jest to płatny dodatek to dla wielu niezbędny.
W All in One temat całkowicie ominięty. Wg mnie Yoast lepszy.

Yalo
Yalo
W odpowiedzi do  Rooni

@Rooni jeśli przyjrzysz się dokładnie All in One Seo i Yoast to robią dokładnie to samo tylko delikatnie w inny sposób. U nas jest połowa serwisów z jedną wtyczką, połowa z drugą i żadnej różnicy czy to technicznej czy w jakiś wynikach nie widać.

Błędnik
Błędnik

Na paginacji dodaje link next do kolejnej strony, której już nie ma. Zgłaszałem kilka razy ten błąd – nigdy nie poprawiony… Podejrzewam, że dlatego że nie mam wersji premium.

Brn
Brn
W odpowiedzi do  Błędnik

A może to wina Twojego motywu? A nie odpisują Ci dlatego że mają masę zgłoszeń, które stricte ich pluginu nie dotyczą? pomyślałeś nad tym?

Mammo
Mammo
W odpowiedzi do  Błędnik

oczywiście że to wina Twojego motywu albo kodu. Sory nikt nie przewidzi co Ty masz na swoim WordPressie. Sprawdziłem u siebie na dobrze zrobionym customowym motywie i wszystko działa jak powinno

Brn
Brn

Ceny wersji Premium KOSMICZNE… I za co przepraszam bardzo?
Inne pluginy ogarną to samo za free. Nie opłaca się w ogóle. Albo AIOSP w wersji darmowej albo wcale..

Artur
Artur
W odpowiedzi do  Brn

A czy Ty myślisz że programiści, marketingowcy i inne osoby rozwijające i utrzymujące ten plugin są wolontariuszami? Dają Ci darmowe narzędzie z setkami funkcji, a za kilka dodatków chcą kasę żeby się utrzymać i rozwijać, aktualizować narzędzie. Co w tym jest dziwnego? Pomyśl sobie jaki odsetek ludzi kupi te dodatki, a ile będzie korzystać z wersji free więc to pewnie reguluje ceny wersji premium.

Vular
Vular

Jakoś pod koniec zeszłego roku i ja i mój znajomy mieliśmy włam na nasze WordPressy. Po audycie firmy zewnętrznej wyszło, że jedyna wspólna dla nas rzecz to właśnie ten plugin. W necie było o tym cicho więc przymknęliśmy na to oko, ale od tamtego czasu używamy Yoasta na wszelki wypadek.

Romku_gmail
Romku_gmail
W odpowiedzi do  Vular

@Vular pracuję w firmie gdzie mamy kilka ogromnych serwisów i kilkaset zaplecz do nich.
Branża finansowa więc jakbym Ci pokazał statystyki ile ataków mamy na godzinę to szczęka opada 😀
Zarówno do istniejących serwisów jak i do tych, które dopiero stawiamy mamy utarty schemat zasobów pluginowych, tzn. wytyczne narzucone z góry, jakich i gdzie pluginów możemy używać.
Nigdy nie było włamu na nasze stronki, mimo że właśnie w/w schemacie mamy AIOSP i na każdym naszym sajcie on jest 🙂 Poszukaj być może gdzie indziej luki, może z tym Twoim znajomym stosujecie inne wspólne rozwiązanie i kod..

Gość
Gość

mnie ostatnio wersja pro doprowadziła do szewskiej pasji. miałem dodatek od zdjęć który rozwalał urle jak się nie ustawiło altu. masakra jakaś.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close