Jak zainstalować WordPressa krok po kroku?

W związku z rosnącą popularnością systemu zarządzania treścią jakim jest WordPress postanowiłem zrobić kompletny kurs WordPressa wraz z kursem Woocommerce. U mnie na blogu znajdą się wpisy zarówno techniczne (m.in. jak zrobić własną skórkę do WordPressa, własny widget, napisać plugin czy postawić customowy sklep na Woocomerce ) jak i merytorczne (m.in. czy warto korzystać z WordPressa, na co uważać korzystając z niego, czy sklep internetowy na Woocomerce to odpowiedni wybór). Na oficjalnej stronie WordPressa widnieje informacja że 31% wszystkich stron w sieci postawiona jest na tym systemie. W skład tak ogromnej liczby stron wchodzą globalne serwisy największych światowych marek m.in. blog Facebooka, Play Station, MTV czy Mercedesa.
Niemal każda osoba czy to zaczynająca swoją przygodę z blogowaniem, czy też chcąca mieć stronę gdzie treść będzie edytowalna szukając w sieci odpowiednich rozwiązań trafia na WordPressa. Dzisiaj pokażę jak zainstalować ten system krok po kroku.
Technologia rozwija się szybko, w związku z czym większość firm hostingowych ma na dzień dzisiejszy dostępne automatyczne instalatory WordPressa na podstawowych hostingach, a nawet dedykowane hostingi tylko pod bloga z gotowym, zainstalowanym WordPressem. Co jednak jeśli wybraliśmy hosting a tam nie ma automatycznego instalatora?
Trzeba zainstalować WordPressa ręcznie. Nie jest to trudne, a w zasadzie wystarczy wykonywać polecenia jakie przedstawia nam instalator. Sama instalacja nie wymaga pisania kodu ani umiejętności programistycznych.

Co potrzeba aby zainstalować WordPressa?

Zacznijmy od samego początku. Potrzebujemy domeny, serwera/hostingu, programu do wymiany plików komputer-serwer (i na odwrót) i pobranych plików instalatora WordPressa. Dla początkujących:
Domena jest to adres internetowy, który wpisujemy w przeglądarce aby zobaczyć daną stronę.
Program do wymiany plików FTP – program, który umożliwia wysyłanie plików z naszego komputera na nasz wykupiony serwer/hosting i odwrotnie.
Według mnie najprostszym w obsłudze jest FileZilla. Jest to program darmowy.
Możemy pobrać go z oficjalnej strony wydawcy: https://filezilla-project.org/
Klikamy na przycisk „Download FileZilla Cient” jak na zdjęciu poniżej:
Pobieranie programu FileZilla
(jeśli chcesz powiększyć zdjęcie po prostu w nie kliknij).
Instalujemy go na dysku naszego komputera tak jak każdy inny program.
Serwer/hosting to najprościej tłumacząc komputer, który pracuje cały czas i jego właściciel udostępnia nam miejsce m.in. na nasze serwisy, sklepy internetowe czy aplikacje.
WordPress – pliki tego systemu pobrać można z wielu miejsc, jednak najodpowiedniejszy wybór to oficjalna strona: https://pl.wordpress.org/download/
Tutaj zawsze znajdziemy kompletną i najnowszą wersję.
Klikamy duży niebieski przycisk pobierz WordPressa i po chwili jego pliki mamy już na dysku naszego komputera.
Pobieranie WordPressa z oficjalnego repozytorium

Nawiązanie połączenia z serwerem przez FTP

Po włączeniu programu FileZilla klikamy w pierwszy przycisk u góry od lewej: „Otwórz Menedżera Stron”.
FileZilla - otwórz menadżera stron
Pojawi nam się okienko gdzie możemy wybrać nasz serwer ( oczywiście w programie możemy mieć dostępy do wielu hostingów/serwerów).
Menadżer serwerów w FileZilli
Aby połączyć się z serwerem musimy podać dane:
Serwer: Jest to nazwa lub IP naszego serwera ( podczas zakładania konta hostingowego takie dane powinniśmy otrzymać mailem od usługodawcy).
Port: najczęściej jest to port 21 ( te dane też otrzymujemy od usługodawcy, często jednak zostawiając puste pole będziemy mogli dostać się na nasz serwer).
Szyfrowanie: najczęściej zostawiamy bez zmian, czyli opcję: „Jeżeli dostępne, używaj bezpośredniego FTP przez TLS”.
Tryb logowania: polecam wybrać opcję 'Pytaj o hasło’ i nie przechowywać haseł bezpośrednio w FileZilli ze względów bezpieczeństwa ( tak jak nie powinno się trzymać haseł w arkuszach niezabezpieczonych hasłami na komputerze, ponieważ np. w przypadku kradzieży komputera ktoś będzie miał dostęp do naszych haseł, tak tutaj hasło do serwera powinno trzymać się gdzie indziej niż bezpośrednio w programie, np. na poczcie e-mail czy google drive).
Użytkownik i hasło: te dane tak jak nazwę serwera otrzymujemy pocztą od usługodawcy.
Klikamy przycisk połącz i rozpoczynamy próbę połączenia z serwerem.
Program po chwili nas albo połączy, albo wyświetli komunikaty dlaczego takiego połączenia nie mógł nawiązać – sytuacja jest identyczna jak w przypadku logowania np. na pocztę email czy do internetowej aplikacji naszego banku. Tylko podanie kompletu prawidłowych danych umożliwi nam połączenie.
Na screenie poniżej przykład takiej sytuacji – podałem niepoprawny login lub hasło:
FileZilla - podanie nieprawidłowego loginu lub hasła
Teraz podaję prawidłowe dane i otrzymuję komunikat:
FileZilla - prawidłowe logowanie do serwera
Po prawidłowym zalogowaniu do serwera możemy dostrzec, że w programie po lewej stronie widać pliki i foldery znajdujące się na dysku naszego komputera, a po prawej pliki i foldery naszego serwera zdalnego. FileZilla działa na zasadzie drag and drop – przeciągnij i upuść. Zarówno możemy przeciągnąć pliki z lewej strony do prawej – wysyłając je w ten sposób na serwer, bądź bezpośrednio z folderu do wybranego katalogu na serwerze.
FileZilla - widok plików
Przyjrzyjmy się teraz plikom znajdującym się w głównym katalogu naszego serwera. W zależności od serwera struktura plików może nieco się różnić – nas to nie interesuje na obecną chwilę, ponieważ potrzebujemy tylko zainstalować WordPressa pod wybraną przez nas domeną. Po podłączeniu domeny pod nasz serwer samoczynnie powinien pojawić nam się katalog o nazwie takiej jak nasza domena. Inaczej jest w przypadku, gdy wykupimy hosting tylko z jedną możliwą domeną. Wtedy bezpośrednio po zalogowaniu znajdujemy się w katalogu domeny i nie mamy możliwości wyjścia 'wyżej’.
Poszukajmy więc folderów: domains i public_html. Jeżeli widzimy katalog domains, wejdźmy w niego podwójnym kliknięciem lewego klawisza myszy. Powinniśmy zobaczyć katalog nazwany tak jak nasza domena, czyli jeśli mamy podpiętą domenę jakasdomena.pl to tak samo powinien nazywać się katalog. Wchodzimy w ten katalog i szukamy katalogu public_html. Po wejściu w niego znajdujemy się w miejscu, gdzie przesłane pliki będziemy widzieć już w przeglądarce. Natomiast jeśli po zalogowaniu nie widzimy katalogu domains to poszukajmy katalogu public_html i w niego wejdźmy. W obydwóch przypadkach znajdujemy się w tym samym miejscu. Dla tych którzy wrzucają pliki na serwer proponuję sprawdzić, czy aby na pewno jesteśmy w odpowiednim miejscu. Kliknijmy na puste pole prawym klawiszem myszy i wybierzmy utwórz plik. FileZilla poprosi nas o wprowadzenie nazwy pliku i niech to będzie np. cos.txt i teraz wybierzmy w przeglądarce adres: naszanazwadomeny.pl/cos.txt.
Jeśli pojawi nam się biały ekran to znaczy że znajdujemy się w odpowiednim katalogu. Przeglądarka pod naszą domeną i podaną ścieżką widzi plik tekstowy, który jest pusty więc ekran jest biały.
Natomiast jeśli pojawi nam się strona błędu 404 z komunikatem, że podany URL nie został znaleziony to znaczy że znajdujemy się w innym katalogu niż ten który jest bezpośrednim katalogiem naszej domeny.
Jest jeszcze jedno ale. W przypadku gdy kupiliśmy domenę z SSLem nie zawsze następuje dowiązanie katalogu private_html do katalogu public_html.
Jeśli zakupiliśmy hosting z automatycznym certyfikatem SSL i stworzenie pliku jak w instrukcji powyżej nie działa prawidłowo w przeglądarce – zajrzyjmy do katalogu private_html.

Przeniesienie plików WordPressa na serwer

Sposobów na przeniesienie plików jest wiele. Tak jak wcześniej wspominałem można to zrobić metodą drag and drop. My wybierzmy najprostszą metodę. W okienku po lewej stronie, gdzie widzimy pliki znajdujące się na naszym komputerze, odnajdźmy miejsce gdzie znajdują się pliki instalatora WordPressa. Pliki powinny być wypakowane (możemy to zrobić np. programem WinRAR).
Po odszukaniu plików instalatora WordPress, wystarczy chwilę na nie spojrzeć i widzimy charakterystyczne dla niego foldery: wp-admin, wp-content, wp-includes. Po prawej stronie odszukujemy ścieżkę naszej domeny – tak pisałem wcześniej katalog domains/nazwa-naszej-domeny.pl. Zaznaczamy wszystkie pliki instalatora (albo zaznaczając myszą albo używając skrótu ctrl+a) i klikamy prawy klawisz mysz i wybieramy opcję 'wyślij’ jak na screenie poniżej:

Przesyłanie plików WordPressa na serwer
Poniżej tych dwóch okienek mamy kolejne okienko które zajmuje całą szerokość programu. To tutaj widzimy jaki plik aktualnie jest przesyłany oraz postęp przysyłania danego pliku, ilość plików która czeka w kolejce na przesłanie oraz ilość plików, które program zdołał już przesłać z komputera na serwer.
Postęp przesyłania plików WordPressa na serwer
Uwaga: podczas przysyłania może nam wyskoczyć okienko widoczne na screenie poniżej. W takim wypadku domyślnie zaznaczona jest opcja zamień, a my musimy tylko potwierdzić tę akcję przyciskiem OK. Proponuję zaznaczyć dodatkowo opcje jak na screenie:
Okienko podczas transferu plików WordPressa
Musimy poczekać aż nasze pliki instalatora znajdą się na serwerze. Program FileZilla wyświetli nam informację o zakończeniu transferu. Inaczej możemy to sprawdzić patrząc na sekcję 'pliki w kolejce’.
Jeśli lista jest pusta to znaczy  że transfer się zakończył. Uwaga: Spójrzmy koniecznie na dwie zakładki obok tj. nieudane transfery i udane. Tylko jeśli liczba plików w kolejce i nieudanych transferów jest równa zero ,tylko wtedy kompletne pliki instalatora WordPressa znajdują się u nas na serwerze. Jeśli na przykład rozłączy nam internet podczas transferu to mogą zostać jakieś pliki to ponownego wysłania. W takim przypadku należy w zakładce nieudane transfery zaznaczyć pliki, które nie przeszły i kliknąć prawym klawiszem myszy wybierając opcję : 'Zresetuj wszystkie pliki i ponownie dodaj do kolejki’. Teraz w zakładce 'pliki w kolejce’ klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy 'Rozpocznij’. Jeśli plików w kolejce i w nieudanych transferach brak, to znaczy że wszystkie pliki instalatora WP mamy na serwerze.
Wpisujemy w przeglądarce adres naszej domeny i powinniśmy zobaczyć to co na screenie poniżej:

Instalator WordPressa krok pierwszy

W zasadzie wszystko czego potrzebujemy zostało wymienione na powyższym screenie. Teraz musimy te dane zdobyć. W zależności od naszego hostingu bądź serwera panel do administracji będzie wyglądał nieco inaczej. Najbardziej popularne są: DirectAdmin, Cpanel i Vesta. Ja posiadam konto hostingowe w Linux PL ( osobiście uważam że mają super ofertę hostingową i wsparcie) i na przykładzie panelu Linux.pl pokażę jak to skonfigurować. Wspomnę tylko, iż linuxpl korzysta z Direct Admina jako panelu administracyjnego ( według mnie różni się tylko kolorami).
Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego naszego hostingu ( dane otrzymaliśmy na maila po zakupie) wybieramy naszą domenę i widzimy to co na poniższym screenie:

DirectAdmin - założenie bazy danych

Wybieramy Twoje konto -> Bazy danych MySQL. Następnie wybieramy opcję Stwórz nową bazę danych.

DirectAdmin - tworzenie nowej bazy danych
Dane które tutaj podamy zależą od nas. Możemy stworzyć nowego użytkownika bazy danych lub przypisać do istniejącego. Jeśli nie mamy użytkowników do bazy ( bo wcześniej ich nie tworzyliśmy) to wpisujemy nową nazwę użytkownika. To właśnie te dane podamy pod adresem naszej domeny dla instalatora WordPressa, aby mógł się zalogować do bazy i stworzyć tam tabele niezbędne do prawidłowej pracy WordPressa.

DirectAdmin - informacja o założeniu nowej bazy danych
Dostaliśmy informację że nasza baza danych została utworzona. Teraz pod adresem naszej domeny przepisujemy dane, które podaliśmy.
Jeśli nie wiemy co wpisać w pole Adres serwera bazy danych spróbujmy zostawić localhost ( tak jest najczęściej, a w innym przypadku usługodawca naszego hostingu powinien nas o tym poinformować). Prefiks tabel zostawmy póki co na taki jak jest domyślnie czyli _wp.

Uruchomienie instalacji WordPressa
Dostaliśmy informację że wszystko się udało i klikamy: „Uruchom instalację” jak na screenie powyżej.
Przeszliśmy do kroku drugiego instalatora. Teraz musimy uzupełnić dane widoczne na ekranie, które dotyczą już naszego bloga.

Instalacja WordPressa krok 2

Krótkie objaśnienie:
Tytuł witryny- jest to tytuł, który wyświetla się m.in. w górnym pasku naszej przeglądarki. Tytuł witryny można później edytować zarówno po instalacji jak i podczas użytkowania naszego bloga w panelu.
-Nazwa użytkownika i hasło – są to dane na które będziemy logować się do panelu naszego bloga, aby wykonywać tam przeróżne operacje, np. dodawać wpisy.
Dane te można później edytować w każdej chwili, można dodawać użytkowników, usuwać i nadawać im role, tak aby np. nasz redaktor mógł dodawać posty, ale nie mógł ich kasować.
-Twój email- polecam podać swój prawdziwy email – nie jest on widoczny dla innych użytkowników a jest to nasze drugie koło ratunkowe, służy m.in. do przywracania haseł.
-Widoczność na wyszukiwarek- zaznaczenie opcji proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny spowoduje, że nasza strona będzie odporna na boty np. googla i nasza witryna nie będzie pojawiała się w wynikach wyszukiwań. Na czas dopóki nasza witryna nie jest gotowa do ujrzenia światła dziennego polecam zaznaczyć tę opcję. Będziemy mieć swoją własną piaskownicę, gdzie będziemy mogli przygotować naszą stronę do publikacji.
Po wypełnieniu powyższych informacji klikamy: „Zainstaluj WordPressa”.
Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie pojawi się następująca informacja:
Instalacja WordPressa krok 3
Teraz użyjemy danych które podaliśmy w poprzednim kroku i już jesteśmy zalogowani na nasz panel administracyjny WordPress.

Instalacja Wordpressa krok po kroku
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna

Przejrzałam ten kurs, zrobiłam wszystko krok po kroku i udało się. Nie wiem czemu wcześniej nie próbowałam zrobić tego sama, a agencja marketingowa, która opiekuje się moimi serwisami za każdą usługę nowej instalacji krzyczała sobie 200 złotych. Teraz widzę jak sobie na mnie zarabiali 🙂

Mario
Mario
W odpowiedzi do  Justyna

Ciężko powiedzieć Justyna czy 200 złotych to dużo czy mało za taką usługę. To chyba bardziej zależy od tego jak szeroki zakres musieli wykonać. Jednak jeśli domena była podpięta, resztę ogarnęła byś sobie sama ( motyw itp) a chodziło o samą instalację to rzeczywiście warto było najpierw poczytać a potem zrobić to samemu. Od teraz zaoszczędzisz pieniądze a do tego będziesz mieć satysfakcję.

Justyna
Justyna
W odpowiedzi do  Mario

Przez chwilę poczułam się jak programistka 🙂 Satysfakcja rzeczywiście najważniejsza 🙂

Kasiaa
Kasiaa

Będzie jakiś kurs jak poruszać się dalej po WordPressie (po jego instalacji) ? Właśnie zaczynam swoją przygodę z blogowaniem i co prawda udało mi się zainstalować WP ale teraz nie bardzo wiem co dalej 🙂
W zasadzie pierwszy raz widzę panel „od środka” 🙂

Admin
Admin
W odpowiedzi do  Kasiaa

Mam w planach zrobienie takiego kursu, ale póki co czas nie pozwala 😉
Polecam kursy z Youtube i innych platform. Są albo bezpłatne, albo kosztują jakieś grosze ( w sensie Tobie na tym etapie nie jest raczej potrzebny kurs zaawansowany, a te podstawowe są tanie).
Póki co powiem Ci tyle: samo poruszanie się po panelu WP, dodawanie postów, moderacja komentarzy, itp. czyli podstawowe funkcje tego CMSa są banalne w obsłudze i raczej nie ma tutaj mowy o jakiejś nauce, tylko o przeklikaniu sobie tego i zrozumieniu co do czego służy 🙂

Opinia
Opinia

Wszystko wytłumaczone tak jak być powinno. Ale w dzisiejszych czasach i tak połowa ludzi skorzysta z gotowych instalatorów oferowanych przez hosting, a potem nie mają zielonego pojęcia co się z czym je..

Ta strona korzysta z ciasteczek. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close