Zmiana wersji PHP na serwerze z 5.6 na 7.2 a WordPress
Mam takie pytanie: ostatnio natrafiłam na artykuł mówiący że na serwerze na którym posiadam dwa serwisy ( na CMS-ie WordPress) nastąpi automatyczna zmiana interpretera z PHP 5.6 na 7.2. Nie jestem w temacie, czy coś może się stać z moimi stronami? Pisałam w tej sprawie do supportu mojego hostingu, ale podesłali mi jedynie link do artykułu, z którego nic nie rozumiem. Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć? Mogę to jakoś potestować? Zmienić ręcznie wersję PHP?
Wybrana odpowiedź
Sprawa wygląda w ten sposób, że w grudniu 2018 roku zarówno wersje 5.6.x jak i 7.0.x przestały mieć oficjalne wsparcie dla poprawek bezpieczeństwa. Jeśli z Twoimi serwisami nic się nie stało od tamtej pory to powinnaś się raczej cieszyć. Szczerze powiedziawszy ja osobiście o dacie końca wsparcia dowiedziałem się wcześniej i dlatego już przed końcem tego czasu pozmieniałem ręcznie interpreter dla firmowych serwisów i zaplecz. Początkowo myślałem, że hostingodawcy automatycznie pozmieniają wersję PHP, a w związku z tym, że żeby były inne klasy IP (pod SEO) u siebie firmie mamy masę przeróżnych hostingów to porobiłem to ręcznie, aby mieć w razie czego nad tym kontrolę. Dzisiaj widzę że (tak jak u Ciebie na hostingu) albo będzie to robione wkrótce albo i nie (bo przecież ktoś może mieć np. aplikację napisaną w PHP nie przystosowaną do innych wersji).
A teraz odpowiedź na Twoje pytanie – czy coś może się stać z Twoimi serwisami?
Tak, może.
Sam core Worpdressa będzie działał prawidłowo na 7.1.x i wyżej (jeśli nikt przy tym nie grzebał), wtyczki to w zależności czego używasz, a co do samego kodu w motywie i funkcjach to tryb debugowania pokaże czy nie używasz przestarzałych funkcji, itp. Co do samej zmiany to powinnaś mieć możliwość ręcznej zmiany interpretera (większość hostingów posiada taką możliwość w panelach poprzez zwykłe kliknięcie np. w DirectAdminie czy Cpanelu), w pliku .htaccess, ewentualnie jeśli posiadasz coś dedykowanego to skontaktuj się z administratorem Twojego serwera.
Przygotuj się na wdrożenie nowej wersji PHP:
- jeśli posiadasz inny hosting to zrób sobie kopię strony, bazy danych i postaw wersję roboczą ( z nową wersją interpretera) z włączonym trybem debugowania i zobacz czy nie masz ostrzeżeń i błędów, a jeśli są to popoprawiaj i gotowe,
- jeśli nie masz drugiego hostingu bądź wolnej domeny na tym samym ( bo często można zmieniać na jednym serwerze interpreter per domena) to zrób backup serwisu i zmień wersję, przeklikaj, sprawdź narzędziami czy wszystko działa, ewentualnie włącz debugowania (jeśli będzie to konieczne na produkcji i działaj).
Pocieszę Cię że u mnie w firmie operacja ta poszła elegancko, a hostingów cała masa, strony przeróżne, motywy i wtyczki też. Ponad 100 serwisów i nic się całkowicie nie wysypało, jedynie było kilka ostrzeżeń co do użytych już przestarzałych na dzień dzisiejszy funkcji. Weź też pod uwagę plusy całej tej operacji.
Dlaczego wyższa wersja PHP jest lepsza?
- bezpieczeństwo – to największy plus wyższych, aktualniejszych wersji interpretera PHP,
- wydajność – oczywiście serwis i aplikacja na wyższej wersji powinna być szybsza.

Uważam że jak ktoś dla o swój serwis na WP to nie będzie miał żadnego problemu. Serwis nie wystarczy postawić i zostawić na pastwę losu – trzeba o niego dbać – aktualizować wtyczki, sprawdzać od czasu do czasu poprawność działania i poprawność zabezpieczeń
WordPress czy nie – jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Masz rację @Cwanyy jeśli ktoś dba to zmiana wersji PHP nigdy nie powinna być problemem a wręcz przeciwnie tylko przyspieszy naszą stronkę
Z wersją PHP jest jak z nowymi wersjami samego WP. Masz porządek, aktualne wszystko – masz święty spokój.
Są jeszcze serwery z PHP 5.6 w dzisiejszych czasach ?
Oczywiście że są. Wiesz ile aplikacji i CRM jeszcze z tego korzysta?